DREWNO W ŁAZIENCE

Jeśli zastosujemy sie do kilku wskazówek odnośnie wskazówek i impregnacji , łazienka, w której zastosowano drewno, będzie służyła nam w niezmienionym stanie długie lata.
Jeśli w łazience mamy drewniane meble musimy pamiętać o odpowniedniej impregnacji, bo będą chłonęły wilgoć i szybko się zniszczą.
Na ścianie czy dookoła wanny można położyć wodoodporne panele drewniane ( również wykonane są z egzotycznych gatunków drewna. To np. tek czy iroko w ciepłych odcieniach brązów; merbau, jatoba, acajou w odcieniach czerwieni, bardzo jasne, słomkowe bambus i tauari lub prawie czarny palisander.

Podłoga w łazience jest narażona na wilgoć, zalania oraz różnice temperatury. Dlatego warto wybrać do niej drewno stabilne, twarde oraz odporne na działanie wody. Lepiej zrezygnować z podłogi z drewna krajowego – wyjątkiem jest jedynie tzw. termodrewno. Jeśli chodzi o podłogi drewniane do łazienki bardzo dobrze sprawdza się drewno egzotyczne – teak i iroko. Ten pierwszy ma bardzo niski współczynnik skurczu i dużą twardość. Nie bez znaczenia są także jego walory dekoracyjne. To drewno ozdobne, ma woskowaty połysk, kolorem przypomina krajowy orzech o odcienu od żółtobrązowego do ciemnobrązowego i usłojeniu w postaci brązowych pasów. Ciemnieje pod wpływem światła naturalnego.
Sposób zabezpieczenia drewnianej podłogi w łazience zależy przede wszystkim od użytego drewna. W przypadku gatunków zawierających inhibitory (iroko i ipe) spowalniające działanie utwardzaczy zawartych w lakierach trzeba najpierw użyć podkładu odcinającego, a następnie zastosować lakier.
Dobrze jest wybrać któryś z elastycznych lakierów przeznaczonych do pomieszczeń szczególnie narażonych na działanie wilgoci, czyli uretanowych albo uretanowo-alkidowych. Nasyca on pory drewna i mikrozagłębienia, impregnując je i utwardzając drewno. Dzięki temu woda i para wodna nie wnikają w głąb drewna i szybko wydobywają się na zewnątrz. Czas, w którym woda oddziałuje na drewno, jest bardzo krótki.

Drewno zabezpieczone olejem jest matowe i antystatyczne, zachowuje swą strukturę wyczuwalną bosą stopą lub dotykiem dłoni oraz głębię barw, naturalnie się starzeje. Poza tym podłogę olejowaną można odnawiać fragmentarycznie – zniszczone miejsce wystarczy lekko zatrzeć i nanieść nową warstwę oleju. Poniżej kilka zdjęć
drewno-w-lazience1 lazienka-aranzacje_2428756 lazienka-ocieplona-dzieki-drewnu_1686828 lazienka-w-drewnie147 lazienka-z-fornirem_1073461 łazienka-w-drewnie-2