ELEWACJE KLINKIEROWE

Elewacje klinkierowe

Elewacje klinkierowe są obecnie popularne na całym świecie. Stosowane są na budynkach instytucji państwowych, także biurowcach, czy też domach jednorodzinnych. Właściciele tych ostatnich coraz częściej decydują się na użycie właśnie klinkieru na elewacje swojej posesji. Czym w ogóle jest klinkier? Jakie ma wady i zalety? Czy warto go zastosować?

Mało ludzi wie, iż klinkier powstał całkiem przypadkowo, jest tworem wynikającym z położenia mokrych cegieł blisko ognia. Cegłę klinkierową wykonuje się ze specjalnej gliny, która wypalana w bardzo wysokiej temperaturze nadaje klinkierowi wielką twardość. Przyjemne, intensywne kolory, od różnych odcieni czerni począwszy, poprzez czerwień, pomarańcz, fiolet, czy też brąz, są charakterystyczne dla cegieł klinkierowych. Uzyskane dzięki tak zwanemu przegrzaniu. Zaletą klinkieru jest również sama jego faktura, ponieważ cegłę klinkierową można uformować ręcznie lub maszynowo tworząc różne warianty jej struktury.

Klinkier posiada dużą wytrzymałość na zniszczenia fizyczne. Izolacyjne właściwości klinkieru są standardowe w stosunku do reszty materiałów tego typu. Można je jednakże ulepszyć podkładając pod warstwę cegły klinkierowej – styropian. Wtedy osiągniemy jeszcze wyższe wartości termoizolacyjne.

Istotnym czynnikiem wpływającym na wybór elewacji jest jej estetyka i wygląd. Dzięki różnym fakturom, jakie daje nam cegła klinkierowa, czy to ręcznie formowana, z nierówną powierzchnią lub tradycyjna z powierzchnią gładką – wszytko to jest powodem częstego wyboru właśnie klinkieru na elewację. Aktualnie, dzięki ulepszeniu procesów wypalania, klinkier może przybrać dowolny kolor. .

Kolejną zaletą elewacji klinkierowej jest fakt, iż nie wymaga ona specjalnej pielęgnacji. Porządnie wykonana zachowuje właściwy wygląd na długie lata. Przy zabrudzeniu wystarczy ją przemyć i od razu wraca do swojego pierwotnego stanu.
Miejmy na uwadze, iż klinkier nie jest tylko używany do wykonywania elewacji. Cegłę klinkierową stosujemy także do ogrodzenia mieszkań, a także na kominy. Tutaj głównie ze względu na wysoką ognioodporność ów cegły.

Z powyższych informacji można wywnioskować, iż klinkier ma same zalety. Niestety tak nie jest. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze elewacji głównie zwraca się uwagę na cenę i tutaj klinkier wciąż przegrywa z tynkiem. Weźmy jednak pod uwagę fakt, iż po drugiej, czy jeszcze kolejnej renowacji elewacji z tynku – koszt tych remontów zrówna nam się z porządnym, jednorazowym wykonaniem eleganckiej elewacji klinkierowej.

 

elewacja-z-klinkieru-i-drewna 5d5355fab9d26e2e_1702607 niezniszczalny_klinkier_621x0_rozmiar-niestandardowy z6327216K,Nadproza-nad-otworami-okiennymi-i-drzwiowymi-wymurowane