IMPREGNACJA, KONSERWACJA GRESU.

Istotnym czynnikiem, który decyduje o długowieczności gresów jest jego konserwacja. Zabezpiecza ona posadzki przed ingerencją brudu pochodzenia zarówno wodnego, jaki i oleistego oraz przed zużywaniem .
 
Wśród gresów rozróżniamy te o powierzchni naturalnej tzw. satynowej oraz o powierzchni polerowanej. Polerowanie zapewnia płytce wysokie walory estetyczne i zapewnia intensywność kolorów. Powoduje jednak zwiększenie mikroporowatości, a co za tym idzie czyniąc płytkę bardziej podatną na zabrudzenia i rysowanie powierzchni.
 
Jakie środki stosować do impregnacji?
 
Do impregnacji płytek stosujemy środki ochronne produkowane na bazie wody lub rozpuszczalników, woski oraz oleje.
Gresy należy przygotować do impregnacji pozbywając się pozostałości kleju i fug oraz wosku.  Stosuje się do tego celu produkty o właściwościach kwasowych, nanosząc je na podłogę i pozostawiając na niej ok. 30-60 minut, po czym usuwając je za pomocą szczotki, a następnie spłukując wodą.
 
Jak konserwować gresy polerowane ?
 
Do gresów polerowanych stosuje się nieprzepuszczalne preparaty na bazie rozpuszczalników, zdolne wypełnić odkryte mikropory i zabezpieczyć gres przed ryzykiem poplamienia. Produkty te należy równomiernie rozprowadzić (najlepiej nanosząc niewielką ilość na szmatkę i przetrzeć płytki) i pozostawić na kilka godzin do wyschnięcia. Tak przygotowana podłoga nadaje sie do użytkowania.
Do mycia i usuwania zabrudzeń spowodowanych bieżącą eksploatacją wystarczy stosowanie zwykłego detergentu do mycia powierzchni ceramicznych rozcieńczonego wodą zgodnie z zaleceniami producenta podanymi na opakowaniu, po czym podłogę należy starannie osuszyć.
 
Do konserwacji specjalnej, czyli wywabiania plam mocnych i intensywnych (kawa, herbata, wino, olej, rdza, tłuszcz, soki) należy używać specjalnych środków. Detergentu używa się bez rozcieńczania, nanosząc go bezpośrednio na plamę oraz całą powierzchnię poplamionej płytki i pozostawiając go tam aż do całkowitego wyschnięcia, następnie należy mokrą gąbką usunąć pozostałości, które wchłonęły brud. W przypadku powstania zacieków czynności należy powtórzyć.